2019-09-13

30. edycja Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i Gier

0

Wyjątkowy event, którego po prostu nie można przegapić! W programie spotkania z artystami z Polski i zagranicy, warsztaty, turnieje, dyskusje, konkursy, strefa autografów i prelekcje. To wszystko znajdziecie na największej imprezie komiksowej w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej. Organizatorzy zadbali także o szereg jubileuszowych niespodzianek. - To będzie prawdziwe święto komiksu na europejską skalę! - mówi Adam Radoń, dyrektor festiwalu, którego patronem jest Polsat Games.

- Tegoroczna edycja będzie wyjątkowa pod wieloma względami. Po pierwsze obchodzimy jubileusz 30-lecia Festiwalu. Jest to świetna okazja do podsumowań i refleksji na temat kondycji światowego i polskiego komiksu, który w tym roku świętuje stulecie swojego istnienia! Z tej okazji zaprezentujemy wystawę „100 kadrów na 100-lecie polskiego komiksu”. Międzynarodowy charakter będą miały z kolei wystawy komiksu czeskiego oraz The Lisbon Studio, portugalskiego kolektywu artystycznego, którego członkowie odwiedzą Łódź - mówi dyrektor festiwalu Adam Radoń.

Na imprezie będziecie mogli spotkać gwiazdy polskiego i światowego komiksu. Wśród nich znajdzie się światowej sławy polski artysta Grzegorz Rosiński, rysownik między innymi kultowej serii komiksowej o przygodach „Thorgala czy albumów „Szninkiel” i „Zemsta Hrabiego Skarbka”. Będzie także Zbigniew Kasprzak znany z serii „Yans”, „Podróżnicy” czy „Halloween Blues”, którego najnowsze dzieło „Bez twarzy” wydane równocześnie w Belgii i Polsce w 2019 roku, rozgrywa się w czasach wojny 30-letniej. 

Z gwiazd zagranicznych warto wymienić: Johna Higginsa, kolorystę kultowych „Strażników”; Johna Laymana, scenarzystę m.in. „Chew”, „Wiecznego Batmana” i „Detective Comics”; Micka McMahona, rysownika „Sędzia Dredd: Kompletne akta” oraz „Slaine”; czy Cyrila Pedrosę, rysownika „Trzech cieni”, „Równonocy”, „Portugalii” i „Złotego wieku”. Do Łodzi zawita także reprezentacja The Lisbon Studio: Marta Teives („Powroty”), Nuno Saraiva („A wszystko to fado!”), Ricarda Cabral i João Tercio.

  

- To tylko wybrane punkty programu, w zanadrzu mamy jeszcze kilka niespodzianek dla uczestników, o których będziemy sukcesywnie informować. Łącznie w ciągu dwóch dni publiczność poza spotkaniami z artystami i udziałem w warsztatach i panelach będzie mogła zobaczyć dziesięć wystaw i kilka wydarzeń specjalnych. Jak co roku przyznamy też nagrody w konkursie na krótką formę komiksową, nagrody popkulturowe Misie oraz Nagrodę im. Papcia Chmiela za wybitne zasługi dla polskiego komiksu, nagrodę dla Najlepszego Polskiego Albumu oraz nagrodę dla Najlepszego Wydawcy w minionym roku. Pełen program z listą gości oraz opisem wystaw zostanie ogłoszony we wrześniu - zapowiada Piotr Kasiński, dyrektor artystyczny Festiwalu.

Impreza zostanie zainaugurowana w piątek 27 września w EC1 Łódź uroczystym otwarciem wystaw. W 2018 roku festiwal odwiedziło ponad 20 000 uczestników. W 2009 roku formuła festiwalu została poszerzona o strefę gier elektronicznych, na której odbywają się turnieje, prezentacje gier i sprzętu czy premiery nowych tytułów. Po raz kolejny festiwal stawia na wolne granie dla publiczności w takie gry, jak Fortnite, League of Legends, Gwint, Wiedźmin 3, Super Mario Maker 2 oraz The Legend of Zelda: Link’s Awakening, a także gry retro i VR.

Od wielu lat podczas Festiwalu spotykają się także miłośnicy gier planszowych, RPG, bitewnych i karcianych. Bilety w cenie od 10 do 40 zł można zakupić na stronie pod tym linkiem lub bezpośrednio na miejscu w trakcie wydarzenia. Więcej na www.komiksfestiwal.com. Patronem Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i Gier jest Polsat Games.

Oficjalny profil Polsat Games na Instagramie - @polsatgames

Polsat Games na Twitch.tv

Twitter - @polsatgames

Zobacz także:
Jesień w Polsat Games. Ekscytujące nowe produkcje!
Wielki Finał Ultraligi. Wynik totalnie zaskakujący
Zobaczcie, jak wygląda Ultraliga i e-sport od środka. Wow!
Krzysztof Ibisz przedstawia kulisy Ultraligi. Wysoki poziom!

Komentarze