2024-04-29

Andrzej Kraśnicki prezesem European Esports Federation

0

W Warszawie odbyło się Zgromadzenie Ogólne Europejskiej Federacji Esportu (EEF). Przedstawiciele 40 krajów zrzeszonych wybrali prezesa i zarząd nowopowstałej organizacji. Jedynym kandydatem na czteroletnią kadencję prezesa federacji był Andrzej Kraśnicki. Europejska Federacja Esportu została niniejszym jedyną kontynentalną federacją, łącząc dwie dotychczas istniejące organizacje.

Poza wyborem prezesa delegaci głosowali również nad składem zarządu. Znaleźli się w nim Mia Kraljević-Ćalasan (Czarnogóra), Boban Totovski (Macedonia Północna), Elin Yoojung Moen (Norwegia), Karol Cagan (Słowacja), Sammi Kaidi (Szwecja), Alper Afsin Özdemir (Turcja) oraz Chester King (Wielka Brytania).

Jednym z nadrzędnych celów European Esports Federation jest wzmacnianie szybko rozwijającej się na całym świecie rywalizacji esportowej, między innymi poprzez stworzenie i zarządzanie rozgrywkami w skali europejskiej oraz ścisła współpraca i pomoc w rozwoju narodowych federacji w Europie.

- Cieszę się, że będę miał okazję do wykorzystania bogatego doświadczenia z zakresu zarządzania organizacjami sportowymi przez budowę i rozwój struktur EEF. Dziękując narodowym federacjom za jednogłośne poparcie, chciałbym podkreślić, że przed nami wiele pracy i będzie to z pewnością czas owocny i ekscytujący dla wszystkich, którzy pasjonują się rywalizacją sportową w formie elektronicznej. Moi przyjaciele z Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego oraz Europejskiego Komitetu Olimpijskiego, którzy byli partnerami Igrzysk Europejskich Esportowych, patrzą z optymizmem na kwestię rozwoju i współpracy pomiędzy sportem klasycznym oraz elektronicznym, zjednoczonymi wspólnymi wartościami olimpijskimi. Najbliższe lata to z pewnością czas wzmacniania narodowych federacji esportowych w Europie i na świecie oraz powstanie nowych rozgrywek i możliwości, o których będziemy mówić szerzej już niedługo - skomentował prezes Kraśnicki.

Utworzenie EEF i wybór władz poprzedziła wizyta u Prezydenta Andrzeja Dudy, który w 2019 roku powołał Narodową Drużynę Esportu, a w 2023 r. objął Patronatem Honorowym pierwsze Europejskie Igrzyska Esportowe, które odbyły się w Katowicach. W czasie wizyty Prezydent wyraził swoje uznanie dla środowiska esportu.

EEF będzie miała siedzibę główną w Warszawie, będąc jedyną organizacją ze świata rywalizacji sportowej o zasięgu kontynentalnym zlokalizowaną w stolicy Polski.

Fot. Polska Federacja Esportu

Andrzej KRAŚNICKI

Prezes Europejskiej Federacji Esportu, członek Komitetu Wykonawczego Stowarzyszenia Europejskich Komitetów Olimpijskich (The European Olympic Committees - EOC), jeden z sześciu reprezentantów Europy w Radzie Wykonawczej Światowego Stowarzyszenia Narodowych Komitetów Olimpijskich (The Association of National Olympic Committees - ANOC, członek Rady Fundacji Światowej Agencji Antydopingowej (World Anti-Doping Agency - WADA), prezes honorowy Polskiego Komitetu Olimpijskiego, którego prezesem był w latach 2010-2023.

W latach 2003-2005 prezes Polskiej Konfederacji Sportu, w latach 2006-2021 prezes Związku Piłki Ręcznej w Polsce, obecnie prezes honorowy.

Członek i ekspert wielu komisji w obszarze Międzynarodowego Ruchu Olimpijskiego, wielokrotny szef Polskiej Reprezentacji Olimpijskiej na Igrzyska Olimpijskie. Jest doktorem honoris causa wielu polskich uczelni oraz Narodowego Uniwersytetu Wychowania Fizycznego i Sportu Ukrainy w Kijowie.

Laureat wielu prestiżowych nagród, odznaczeń i wyróżnień przyznanych przez polskie i międzynarodowe organizacje oraz głowy państw.