2023-05-19

Smocze rozdanie, czyli Gala Digital Dragons Awards 2023

0

W Krakowskim Centrum Kongresowym ICE rozdano najważniejsze dla polskiego gamedevu nagrody. Wydarzenie zorganizowane 15 maja poprowadzili dziennikarze stacji Polsat Games Radosław Nałęcz i Tadeusz Zieliński oraz Anna Krampus-Sepielak z Krakowskiego Parku Technologicznego. Sprawdź rozstrzygnięcia!

Nominacje w siedmiu kategoriach
Przedstawiciele branży pojawili się na wydarzeniu zarówno z własnymi stoiskami, jak i licząc na zwycięstwo w tytułowej gali. Nominowano gry w siedmiu kategoriach, jednak część z nich uległa zmianie względem poprzednich lat. Best Polish Original Soundtrack, zmieniono na Best Polish Game Audio, a Best Mobile Game, zostało zastąpione przez Best Ongoing Polish Game. O statuetki walczyły największe studia gamedevowe w Polsce oraz te mniejsze, przez co poziom był naprawdę wyrównany. Mowa o: CD Projekt Red, Techland, Flying Wild Hog, czy Afterburn, Tate Multimedia, Draw Distance, THE PARASIGHT, Rage Quit Games i Black Eye Games. W każdej z kategorii zwycięzca mógł być tylko jeden.

Rozstrzgnięcia Digital Dragons Awards 2023
Nagrodę główną i tytuł Best Polish Game zgarnął Dying LIght 2: Stay Human, pokonując przy tym Evil West, Shadow Warrior 3, Railbound czy Trek to Yomi. Poziom każdej z tych gier był wysoki, przez co dziewięcioosobowe jury, nie miało łatwego zadania. A w jego składzie znajdowali się: Wojciech Kasprzyk (Gameplanet), Mateusz Witczak, dr hab. Paweł Węgrzyn (Uniwersytet Jagielloński), Krystian Smoszna (Gry-OnLine.pl), Mariusz Borkowski (GameMusic), Michał Król (Graczpospolita), Marcin Wronka (Ustatkowany Gracz), Ewa Czekała (Polsat Games) oraz Shin Imai (IGN Japan). Lista zwycięzców w pozostałych kategoriach wygląda następująco:

Best Polish Game Art: Serial Cleaners (Draw Distance)
Best Polish Game Audio: Blacktail (The Parasight)
Best Polish Game Design: Dying Light 2: Stay Human (Techland)
Best Ongoing Polish Game: Cyberpunk 2077 (CD Projekt RED)

Najlepsze zagraniczne tytuły
Poza polskimi tytułami, w zmaganiach o statuetkę Best Foreign Game znalazły się również - jak sama nazwa wskazuje - gry zagraniczne. A rywalizowały ze sobą naprawdę ogromne tytuły jak God of War: Ragnarök, Horizon Forbidden West, Return to Monkey Island i Stray. Jednak to fani soulslike’ów ostatecznie świętowali, bo nagrodę główną zdobył wyczekiwany przez hardcorowców Elden Ring.

Nagroda specjalna
Oprócz tego wręczono nagrodę Special Recognition Awards. Jej laureatem został ojciec Anshar Studio - Łukasz Hacura. Założyciel razem ze swoim studiem, przez ostatnie dziesięć lat od powstania, współtworzył ogromne tytuły, takie jak Baldurs Gate III, Divinity II Original sin, Dead by Daylight oraz bardziej lokalne Observer czy Outriders. Nie wspominając oczywiście o autorskich Detached i Gamedec. Stąd nagroda za „całokształt twórczości”, w pełni się twórcy należała.

Organizatorzy i patroni
Sama gala, jak co roku przyciągnęła najważniejszych graczy w polskim gamedevie, a sama gala wzbudziła masę emocji i zdrowej rywalizacji między twórcami. Wraz jej końcem, zwycięzcom pozostaje postawić statuetkę na honorowym miejscu, a pozostałym studiom czekanie na kolejną edycję. Głównym organizatorem - zgodnie z tradycją - była Krakowski Park Technologiczny, głównym partnerem Małopolska i Miasto Kraków, a sponsorem Techland. Patronatem medialnym Digital Dragons - również po raz kolejny - został kanał Polsat Games.

Oficjalny profil Polsat Games na Instagramie - @polsatgames

Polsat Games na Twitch.tv

Twitter - @pol