2022-05-06

Gala Digital Dragons Awards 2022 w Polsat Games

0

W poniedziałek 16 maja ogłoszenie laureatów najbardziej prestiżowych nagród polskiej branży gier wideo - Digital Dragons Awards. Gala rozdania statuetek wraca do wyjątkowej przestrzeni Centrum Kongresowego ICE w Krakowie. Uroczyste wydarzenie prowadzone przez dziennikarzy Polsat Games na antenie stacji w piątek 27 maja o godz. 18:00.

Wyjątkowa edycja
Tegoroczna odsłona Digital Dragons jest szczególna przede wszystkim dlatego, że nagrody dla najlepszych twórców gier w Polsce i na świecie przyznawane są po raz dziesiąty. Z tej okazji organizator, czyli Krakowski Park Technologiczny (KPT), ponownie zdecydował się na realizację gali z Centrum Kongresowego ICE, które w ostatnich latach stało się miejscem cyklicznych spotkań polskiej i światowej śmietanki z branży gamedev. Relacja z wydarzenia na jedynym polskim kanale telewizyjnym dla graczy i entuzjastów esportu - Polsat Games. Organizację gali wspiera Miasto Kraków.

Realizacja na najwyższym poziomie
O tym, że gala Gala Digital Dragons Awards to prawdziwe show, świadczy zaangażowanie w produkcję wydarzenia firmy FRENZY, która dba o kwestie techniczne i realizacyjne. W roli prowadzących galę Radosław Nałęcz i Tadeusz Zieliński, współtwórcy między innymi programu telewizyjnego Faux Paux. Scena nie byłaby jednak kompletna bez obecności Soni Wojciechowskiej z Krakowskiego Parku Technologicznego, która z Digital Dragons związana jest od samego początku. Program gali uświetnia specjalnie przygotowany występ muzyczny.

Nominowani i faworyci
W tym roku nagrody przyznane są w sześciu kategoriach: Best Polish Game, Best Mobile Game, Best Polish Game Design, Best Polish Game Art, Best Polish Original Soundtrack oraz Best Foreign Game. W gronie nominowanych i faworytów takie tytuły jak: The Medium od Bloober Team, Chernobylite studia The Farm 51 i The Chronicles of Myrtana: Archolos (The Chronicles of Myrtana Team). Wszystkie wymienione gry nominowane są aż w czterech kategoriach. W programie także nagrody specjalne - Special Recognition Award 10-lecia oraz nagroda dla najlepszej gry indie ostatniej dekady.

Docenienie twórców gier
- W tym roku świętujemy dziesięciolecie Digital Dragons. Pomysł na konferencję wyszedł ze środowiska branży gier. Przede wszystkim chodziło o to, żeby docenić twórców tej, wówczas jeszcze będącej tuż przed wielkim boomem, branży. Dlatego od samego początku było wiadomo, że jednym z bardzo ważnych elementów będą nagrody dla twórców gier. Nasze wspaniałe smocze jajo gości obecnie w wielu polskich studiach, a niektóre z nich mogą poszczycić się kilkoma trofeami. W tym roku chcemy także docenić twórców gier niezależnych: nagrodzimy grę indie, która osiągnęła największy sukces w ciągu ostatniej dekady. Ogromnie się cieszymy, że Polsat Games docenił wagę tego wydarzenia i nasza gala będzie także dostępna na antenie telewizyjnej - mówi Łukasz Słoniowski, wiceprezes zarządu Krakowskiego Parku Technologicznego.

Imponująca różnorodność
Jak przyznają sami organizatorzy, tegoroczna edycja nagród jest jedną z bardziej różnorodnych w dotychczasowej historii. Warto pamiętać, że tytuły nominują przedstawiciele polskiego gamedevu. Do finału głównego konkursu na najlepszą polską grę zakwalifikowały się bardzo różne gatunkowo gry. Znajdziemy tu przygodowy horror (The Medium), symulator warsztatu samochodowego (Car Mechanic Simulator 2021), survival horror (Chernobylite), symulator dorastania (Growing up) oraz rozbudowany mod do gry Ghotic II (The Chronicles of Myrtana: Archolos).

Jury Digital Dragons Awards
O zwycięzcach decyduje głosowanie jury złożonego z przedstawicieli największych portali poświęconych grom, a także reprezentanta świata nauki Pawła Węgrzyna z Zakładu Technologii Gier Uniwersytetu Jagiellońskiego, redaktora naczelnego gamemusic.pl i współtwórcy Game Music Festival Mateusza Borkowskiego oraz Oli Olszar, autorki bloga „6 kolorów gier” poruszającego tematykę różnorodności i LGBTQIA+ w grach wideo. W tym roku do jury został zaproszony także przedstawiciel Festiwalu Muzyki Filmowej. FMF odbywa się w Krakowie od kilkunastu lat i również prezentuje muzykę z gier.

Branża rośnie w siłę
- To zaszczyt, że po raz kolejny możemy być częścią tego wyjątkowego wydarzenia. Polska branża twórców gier z roku na rok rośnie w siłę i ważne jest, aby w odpowiedni sposób zaprezentować jej osiągnięcia szerszemu odbiorcy. Jesteśmy pewni, że przygotowana wspólnie z Digital Dragons oprawa wydarzenia zostanie z entuzjazmem odebrana przez wszystkich fanów elektronicznej rozrywki - komentuje Marcin Kilar, dyrektor zarządzający FRENZY.

Pozytywny wizerunek polskich twórców
- Założeniem kanału Polsat Games jest dostarczanie rozrywki miłośnikom gier wideo i esportu, ale także tworzenie przestrzeni do prezentowania osiągnięć rodzimej i światowej branży gamedev. Przykładem są między innymi programy takie jak Faux Paux czy transmisje z najważniejszych wydarzeń branżowych, do których z pewnością można zaliczyć Digital Dragons. To prawdziwa przyjemność móc ponownie gościć na naszej antenie tak ważne dla środowiska wydarzenie, które od lat kreuje pozytywny wizerunek polskich twórców gier wideo i nagradza ich za kreatywność i pomysłowość - dodaje Ewa Czekała, szefowa kanału Polsat Games.

***

FRENZY
Dom produkcyjny odpowiadający za powstanie i prowadzenie telewizyjnego kanału Polsat Games. Firma produkuje wydarzenia związane z esportem i gamingiem, realizuje transmisje z rozgrywek, a także tworzy treści oraz opracowuje i wdraża kampanie reklamowe. Obsługuje również profesjonalny, zautomatyzowany sprzęt telewizyjny umożliwiający tworzenie programów reality show z każdego zakątka globu. Współzałożycielem FRENZY jest Piotr Żak, członek Rady Nadzorczej Cyfrowego Polsatu S.A., jednej z największych platform cyfrowych w Europie i największej w Europie Środkowo-Wschodniej.

Krakowski Park Technologiczny
Od 25 lat współtworzy warunki dla rozwoju przedsiębiorczości. Od 10 lat prowadzi Inkubator Technologiczny przeznaczony dla początkujących firm z branży IT. Wspiera i inspiruje społeczność startupową, organizując szereg wydarzeń, które pomagają weryfikować biznesowe pomysły: warsztaty, hackatony i konferencje. Realizuje program akceleracyjny KPT ScaleUP. Firmy mogą liczyć na wsparcie funduszy zalążkowych, zwolnienia podatkowe w ramach programu Polska Strefa Inwestycji i preferencyjne warunki wynajmu powierzchni biurowych. Szczególne miejsce w KPT zajmują Przemysł 4.0 i branża growa. Jest liderem konsorcjum hub4industry, którego celem jest kompleksowe wsparcie firm, chcących wprowadzić rozwiązania Przemysłu 4.0. Organizuje konferencję Digital Dragons – kluczowe wydarzenie dla branży gier w Europie.

Partnerzy wydarzenia
Miasto Kraków
Kraków jest nowoczesną metropolią, którą zamieszkuje i w której pracuje ponad milion osób. Kraków to 150 tys. studentów, 23 szkoły wyższe, ponad 200 międzynarodowych korporacji zatrudniających blisko 80 tys. osób w takich sektorach jak finanse, IT, usługi, badania i rozwój, analityka biznesowa. Rozwój Miasta opieramy m.in. na inteligentnym zarządzaniu i wzmacnianiu sektora nowoczesnych usług oraz badawczo-rozwojowego. Dlatego stawiamy na innowacyjność i efektywną współpracę nauki i biznesu.

Województwo Małopolskie
Województwo Małopolskie jest Głównym Partnerem wydarzenia. Władze regionalne realizują szereg projektów, które służą innowacyjności i rozwojowi gospodarczemu Małopolski oraz jej atrakcyjności dla inwestorów. Małopolska to doskonała lokalizacja do prowadzenia biznesu, szczególnie opartego na nowych technologiach. Kraków jest nowoczesną metropolią, którą zamieszkuje i w której pracuje ponad milion osób. Kraków to 150 tys. studentów, 23 szkoły wyższe, ponad 200 międzynarodowych korporacji zatrudniających blisko 80 tys. osób w takich sektorach jak finanse, IT, usługi, badania i rozwój, analityka biznesowa. Rozwój Miasta opieramy m.in. na inteligentnym zarządzaniu i wzmacnianiu sektora nowoczesnych usług oraz badawczo-rozwojowego. Dlatego stawiamy na innowacyjność i efektywną współpracę nauki i biznesu.

Third Kind Games
Główny Sponsor wydarzenia to niezależne studio zatrudniające ponad 60 pracowników z siedzibą w Leamington Spa w Wielkiej Brytanii, założone przez doświadczonych programistów gier AAA wcześniej związanych z Activision (FreeStyleGames) w 2016 roku. Third Kind Games niedawno rozszerzyło swoją działalność na Polskę, uruchamiając nowe studio na początku 2022 roku. Third Kind Games ma bogate doświadczenie we współpracy z największymi firmami w branży gier, tworząc uznane przez krytyków gry i franczyzy dla takich firm jak Activision, Sony, Nintendo, Codemasters, Crytek, a ostatnio także Mythical Games. Third Kind Games jest głównym twórcą Blankos Block Party wydanej przez Mythical Games, przełomowej gry imprezowej Play to Earn, w której występują postacie i akcesoria NFT, zapewniającej graczom dowód potwierdzający własność i autentyczność oraz umożliwiającej handel między graczami za pośrednictwem Mythical Marketplace. Obecnie Third Kind Games pracuje również nad własnym IP, a także nad niezapowiedzianym jeszcze projektem z udziałem znanego nazwiska z branży.

Oficjalny profil Polsat Games na Instagramie - @polsatgames

Polsat Games na Twitch.tv

Twitter - @pol